вторник, 7 апреля 2020 г.

Тема. Художня література як мистецтво слова, її місце серед інших видів мистецтва

Тема. Художня література як мистецтво слова, її місце серед інших видів мистецтва
Мета: пригадати види мистецтва, коротко охарактеризувати їх; з'ясувати, яке місце серед інших видів мистецтва посідає література; зробити висновок щодо унікального впливу художньої літератури на людину; розвивати увагу, усне мовлення; виховувати повагу до літератури як мистецтва слова.
Обладнання: схема, епіграфи, словник-довідник «Зарубіжна література», словник «Естетика».
Літературу вилучено із законів тління. Вона одна не визнає смерті.
М. Є. Салтиков-Щедрін
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності
      Багато віків тому один античний мудрець зауважив: «Життя коротке, а мистецтво вічне». І з ним не можна не погодитися: людина завжди йде рука об руку з мистецтвом, а кращі його зразки переживають не одне покоління шанувальників та поціновувачів.
     Що ж таке мистецтво і в чому його велика таємниця?
II. Робота над темою уроку
1. «Продовжте речення»
Мистецтво — це можливість...: • самореалізуватися; • відчути «очищення душі»; • розважатися;
• пізнавати нове; • переживати і співчувати; • відчувати естетичну насолоду.
2. Слово вчителя
Словник «Естетика» дає таке визначення поняття «мистецтво»:
Мистецтво — це вид духовного освоєння дійсності людиною, що має на меті формування й розвиток її здатності творчо перетворювати довкілля і саму себе за законами краси.
З мистецтвом тісно пов'язане поняття катарсис. Вперше використав цей термін Аристотель для позначення певного естетичного переживання, яке «прояснює» моральне почуття. Просвітляючи й підносячи, воно захоплює людину цілком і впливає універсально, даючи поживу розуму, почуттю та волі. Якщо у вашому житті є книги, фільми, картини, музичні твори, про які можна сказати: «Вони дійсно вплинули на моє життя»,— ви зазнали катарсису.
3. Ґронування
1) Створення інформативного ґрона до слова «Мистецтво»


2) Бесіда за створеним ґроном
• Назвіть відомі вам види мистецтва.
• Що є основою образності цих мистецтв? (Слово, звук...)
• Які види мистецтва найбільш популярні у наш час? Чому?
4. Робота з літературним твором
    1) Читання сонета Уїльяма Вордсворта «До прекрасного».


    2) Визначення теми та ідеї поезії
     Тема: захоплення безмежною силою мистецтва.
     Ідея: мистецтво «в пензлі чи в пері» увічнює життя людини й природи, бо спроможне «вирвать мить із плину часу і в ній божисту вічність передать».
5. Література як вид мистецтва
      1) Робота зі словником «Зарубіжна література» Н. І. Дорофєєвої. Література (лат. literatura — написане, від ШЄШ — буква, літера) — сукупність писаних і друкованих творів певного народу, епохи, людства; різновид мистецтва — мистецтво слова, що відображає дійсність у художніх образах, створює нову художню реальність; результат творчого процесу автора, зафіксований у відповідному тексті за допомогою літер.
Вирізняють літературу технічну, наукову, довідкову та художню, призначену спеціально для задоволення пізнавальних, інтелектуальних та естетичних потреб.
      2) Робота з епіграфами
Чи справедливі вислови М. Є. Салтикова-Щедріна? Аргументуйте свою точку зору.
III. Підсумки уроку
IV. Домашнє завдання
      Підготувати повідомлення про Веди як пам'ятку світової літератури.

Комментариев нет:

Отправить комментарий