четверг, 9 апреля 2020 г.
вторник, 7 апреля 2020 г.
Тема. Художня література як мистецтво слова, її місце серед інших видів мистецтва
Тема. Художня література як мистецтво слова, її місце серед інших видів мистецтва
Мета: пригадати види мистецтва, коротко охарактеризувати їх; з'ясувати, яке місце серед інших видів мистецтва посідає література; зробити висновок щодо унікального впливу художньої літератури на людину; розвивати увагу, усне мовлення; виховувати повагу до літератури як мистецтва слова.
Обладнання: схема, епіграфи, словник-довідник «Зарубіжна література», словник «Естетика».
Літературу вилучено із законів тління. Вона одна не визнає смерті.
М. Є. Салтиков-Щедрін
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності
Багато віків тому один античний мудрець зауважив: «Життя коротке, а мистецтво вічне». І з ним не можна не погодитися: людина завжди йде рука об руку з мистецтвом, а кращі його зразки переживають не одне покоління шанувальників та поціновувачів.
Що ж таке мистецтво і в чому його велика таємниця?
II. Робота над темою уроку
1. «Продовжте речення»
Мистецтво — це можливість...: • самореалізуватися; • відчути «очищення душі»; • розважатися;
• пізнавати нове; • переживати і співчувати; • відчувати естетичну насолоду.
2. Слово вчителя
Словник «Естетика» дає таке визначення поняття «мистецтво»:
Мистецтво — це вид духовного освоєння дійсності людиною, що має на меті формування й розвиток її здатності творчо перетворювати довкілля і саму себе за законами краси.
З мистецтвом тісно пов'язане поняття катарсис. Вперше використав цей термін Аристотель для позначення певного естетичного переживання, яке «прояснює» моральне почуття. Просвітляючи й підносячи, воно захоплює людину цілком і впливає універсально, даючи поживу розуму, почуттю та волі. Якщо у вашому житті є книги, фільми, картини, музичні твори, про які можна сказати: «Вони дійсно вплинули на моє життя»,— ви зазнали катарсису.
3. Ґронування
1) Створення інформативного ґрона до слова «Мистецтво»
2) Бесіда за створеним ґроном
• Назвіть відомі вам види мистецтва.
• Що є основою образності цих мистецтв? (Слово, звук...)
• Які види мистецтва найбільш популярні у наш час? Чому?
4. Робота з літературним твором
1) Читання сонета Уїльяма Вордсворта «До прекрасного».
2) Визначення теми та ідеї поезії
Тема: захоплення безмежною силою мистецтва.
Ідея: мистецтво «в пензлі чи в пері» увічнює життя людини й природи, бо спроможне «вирвать мить із плину часу і в ній божисту вічність передать».
5. Література як вид мистецтва
1) Робота зі словником «Зарубіжна література» Н. І. Дорофєєвої. Література (лат. literatura — написане, від ШЄШ — буква, літера) — сукупність писаних і друкованих творів певного народу, епохи, людства; різновид мистецтва — мистецтво слова, що відображає дійсність у художніх образах, створює нову художню реальність; результат творчого процесу автора, зафіксований у відповідному тексті за допомогою літер.
Вирізняють літературу технічну, наукову, довідкову та художню, призначену спеціально для задоволення пізнавальних, інтелектуальних та естетичних потреб.
2) Робота з епіграфами
— Чи справедливі вислови М. Є. Салтикова-Щедріна? Аргументуйте свою точку зору.
III. Підсумки уроку
IV. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про Веди як пам'ятку світової літератури.
Мета: пригадати види мистецтва, коротко охарактеризувати їх; з'ясувати, яке місце серед інших видів мистецтва посідає література; зробити висновок щодо унікального впливу художньої літератури на людину; розвивати увагу, усне мовлення; виховувати повагу до літератури як мистецтва слова.
Обладнання: схема, епіграфи, словник-довідник «Зарубіжна література», словник «Естетика».
Літературу вилучено із законів тління. Вона одна не визнає смерті.
М. Є. Салтиков-Щедрін
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності
Багато віків тому один античний мудрець зауважив: «Життя коротке, а мистецтво вічне». І з ним не можна не погодитися: людина завжди йде рука об руку з мистецтвом, а кращі його зразки переживають не одне покоління шанувальників та поціновувачів.
Що ж таке мистецтво і в чому його велика таємниця?
II. Робота над темою уроку
1. «Продовжте речення»
Мистецтво — це можливість...: • самореалізуватися; • відчути «очищення душі»; • розважатися;
• пізнавати нове; • переживати і співчувати; • відчувати естетичну насолоду.
2. Слово вчителя
Словник «Естетика» дає таке визначення поняття «мистецтво»:
Мистецтво — це вид духовного освоєння дійсності людиною, що має на меті формування й розвиток її здатності творчо перетворювати довкілля і саму себе за законами краси.
З мистецтвом тісно пов'язане поняття катарсис. Вперше використав цей термін Аристотель для позначення певного естетичного переживання, яке «прояснює» моральне почуття. Просвітляючи й підносячи, воно захоплює людину цілком і впливає універсально, даючи поживу розуму, почуттю та волі. Якщо у вашому житті є книги, фільми, картини, музичні твори, про які можна сказати: «Вони дійсно вплинули на моє життя»,— ви зазнали катарсису.
3. Ґронування
1) Створення інформативного ґрона до слова «Мистецтво»
2) Бесіда за створеним ґроном
• Назвіть відомі вам види мистецтва.
• Що є основою образності цих мистецтв? (Слово, звук...)
• Які види мистецтва найбільш популярні у наш час? Чому?
4. Робота з літературним твором
1) Читання сонета Уїльяма Вордсворта «До прекрасного».
2) Визначення теми та ідеї поезії
Тема: захоплення безмежною силою мистецтва.
Ідея: мистецтво «в пензлі чи в пері» увічнює життя людини й природи, бо спроможне «вирвать мить із плину часу і в ній божисту вічність передать».
5. Література як вид мистецтва
1) Робота зі словником «Зарубіжна література» Н. І. Дорофєєвої. Література (лат. literatura — написане, від ШЄШ — буква, літера) — сукупність писаних і друкованих творів певного народу, епохи, людства; різновид мистецтва — мистецтво слова, що відображає дійсність у художніх образах, створює нову художню реальність; результат творчого процесу автора, зафіксований у відповідному тексті за допомогою літер.
Вирізняють літературу технічну, наукову, довідкову та художню, призначену спеціально для задоволення пізнавальних, інтелектуальних та естетичних потреб.
2) Робота з епіграфами
— Чи справедливі вислови М. Є. Салтикова-Щедріна? Аргументуйте свою точку зору.
III. Підсумки уроку
IV. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про Веди як пам'ятку світової літератури.
Тема: «Доба Європейського Відродження (Ренесансу). Історична цінність періоду. Скарби культури Ренесансу.»
Мета: розкрити особливості епохи Відродження та її значення для європейської і світової культури; познайомити учнів із особливостями літератури, архітектури, живопису доби;підготувати учнів до сприйняття творів представників цієї епохи; розвивати навички узагальнення та систематизування вивченого матеріалу,сприймання на слух матеріалу та складати конспект; сприяти виявленню зацікавленості спадщиною Ренесансу; виховувати моральні якості особистості
Обладнання: комп’ютерна презентація, репродукції картин майстрів Відродження.
Хід уроку
1. Актуалізація опорних знань учнів
Вступне слово вчителя.
В історії людської цивілізації є епохи, що спалахують, мов зорі, і вже ніколи не згасають, посилаючи нащадкам яскраве світло. Такою яскравою зіркою в історія світової літератури стала епоха Відродження. Це була доба сміливих мореплавців і шукачів пригод, які відкривали невідомі землі, час релігійних війн, епоха нового покоління вчених. Доба Відродження вражає нестримним злетом фантазії, величним піднесенням духу, вірою у творчі можливості людини.
2. Оголошення теми та мети уроку.
Сьогодні ми з вами, як ви вже здогадалися, будемо вивчати нову літературну епоху, а саме - епоху Відродження. Наш урок сьогодні має форму інтегрованого уроку. Інтегрований урок означає об’єднаний з декількох тем, предметів або видів діяльності навколо однієї теми. Сьогодні, на уроці ми маємо експертів з історії та культурології. Саме вони допоможуть нам у вивченні нової теми та дадуть необхідну та дуже цікаву інформацію.Уважно слідкуйте за ходом уроку і в кінці нашого заняття ми визначимо з якими шкільними предметами ми поєднали світову літературу та чи було це корисно для нас.
3. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
А) Лекція вчителя
У 14-15 століттях почалася епоха повільного, але невпинного згасання Середньовіччя. Втрачала свою привабливість спосіб життя і культура лицарства. «Осінню Середньовіччя» назвав цей час один з істориків. Зароджувалася нова епоха, що отримала назву Відродження або Ренесансу.
Словникова робота
Відродження або Ренесанс – могутній ідеологічний та культурний рух, зумовлений переходом суспільства до нової соціально-економічної формації. (діти записують у зошит).
Б) Експерт з історії
Давайте з вами пригадаємо найважливіші історичні події із курсу історії 13-15 століть. (Початок 13 ст. означився розгромом Константинополя хрестоносцями, середина- відновленням Візантійскої імперії, а кінець – остаточною втратою хрестоносцями володінь на Сході; у 1265- в Англії вперше зібрався парламент ,який обмежував владу короля; 1337-1453-роки Столітньої війни; 1347-1351- час епідемії «Чорної смерті» (чуми); 1358- Жакерія; 1376-1417-роки великого розколу католицької церкви; 1453- відбулося падіння Константинополя, загибель Візантії; 1455-1485- роки війни Пурпурової і білою троянд.
В) Продовження лекції учителя
У середині 14 ст. епідемія чуми знищила майже третину населення Європи. «Чорна смерть» сіяла паніку в пустих селах, серед занедбаних ланів відчувалося лише очікування найгіршого. Одним із наслідків стала спроба повернутися до панщини, залежності від сеньйора. Королівські чиновники вимагали податків, забирали останні гроші. У 1337 році розпочалася тривала війна між Англією та Францією за французькі землі. Ця війна увійшла в історію під назвою «Столітня» бо йшла вона з короткими перервами понад сто років. У Франції та Англії розпочалися селянські повстання (Жакерія, повстання Вота Тайлера). На кінець 15 ст. Англія та Франція завершувала «збирання» земель,тобто здійснювала об’єднання та централізацію держав. Однак в Італії та Німеччині нічого подібного не відбувалося. В Німеччині імператор не мав реальної влади над численними князівствами та вільними містами. А італійські Генуя, Флоренція, Венеція були окремими містами-державами.
Г) Творче завдання. Робота в групах.
- За влучним висловом англійського філософа Френсіса Бекона, «вигляд і стан цілого світу» змінили три великих винаходи : компас, порох і друкарство. Спираючись на знання із загальної історії обґрунтуйте цю тезу.
Д) Експерт з культурології
Культура Відродження склалася в численних розвинутих місцях Італії – саме там античні традиції були найбільш міцними. Римська імперія зосередилася на кращому: свобода наукових диспутів, розмаїття філософських шкіл, чиста, неспотворена мова. Так утвердилася підходяща назва для часу їх життя – Відродження. Ренесанс охоплював різні галузі культури, але найяскравіше виявився в архітектурі, живописі, літературі та філософії.
В основі культури Відродження лежав гуманізм. У ті часи це значило все те, що допомагає вивчити людину. Потрібні нові науки, що змогли б виявити істину про людину, такими науками, на їхню думку, були ті, що пов’язані зі словом та мовою. Від гуманістів вимагали знання латини та грецької мова, літератури, поезії , античного ораторського мистецтва. Гуманізм переконує людину, що вона сама творить власну долю. Людина повинна наполегливо, цілеспрямовано йти до поставленої мети. І ця мета конкретна – особисте щастя, отримання нових знань, зростання по службі.
Центром раннього італійського Відродження була Флоренція – батьківщина великих поетів, письменників, скульпторів, архітекторів. Італійська література була створена генієм Данте Алігєрі, Франческо Петрарки, Джованіні Бокачо.
Англійське Відродження розпочалося пізніше, але було плідне та жваве. Вільям Шекспір – одна з найвеличніших постатей цієї доби.
Етапи розвитку гуманістичної культури(діти записують у зошит).
1) Період Перевідродження – кінець 13 початок 14ст. Італія, творчість Петрарки, Бокаччо.
2) Період Ранньго Відродження – кінець 15-поч 16 ст. Франція, Нідерланди Німеччина, Польща.
3) Переод Зрілого і Пізнього Відродження – друга половина 16 початок 17 ст. Англія, Іспанія, Чехія.
Ось імена найяскравіших митців епохи Ренесансу: Леонардо да Вінчі – великий живописець, математик, механік. Альбрехт Дюрер – гравер, скульптор, архітектор. Мікеланжело- скульптор, художник, поет. Франсуа Рабле – письменник, лікар, юрист. Майже всі митці писали вірші ( Рафаель, Мікеланжело, Дж. Бруно, Т. Мор, Е.Роттердамський).
Е) Демонстрація оглядової презентації епохи Відродження( вчитель коментує слайди як загальне повторення всієї теорії за урок).
4) Закріплення вивченого матеріалу
Підсумкова бесіда
- Що таке Відродження?
- В якій країні розпочався рух Відродження?
- Які галузі розвивалися найкраще?
- Що таке гуманізм?
- Назвіть основні етапи розвитку Ренесансу.
- Яких діячів епохи ви запам’ятали?
Домашнє завдання
Опрацювати конспект уроку.
Обладнання: комп’ютерна презентація, репродукції картин майстрів Відродження.
Хід уроку
1. Актуалізація опорних знань учнів
Вступне слово вчителя.
В історії людської цивілізації є епохи, що спалахують, мов зорі, і вже ніколи не згасають, посилаючи нащадкам яскраве світло. Такою яскравою зіркою в історія світової літератури стала епоха Відродження. Це була доба сміливих мореплавців і шукачів пригод, які відкривали невідомі землі, час релігійних війн, епоха нового покоління вчених. Доба Відродження вражає нестримним злетом фантазії, величним піднесенням духу, вірою у творчі можливості людини.
2. Оголошення теми та мети уроку.
Сьогодні ми з вами, як ви вже здогадалися, будемо вивчати нову літературну епоху, а саме - епоху Відродження. Наш урок сьогодні має форму інтегрованого уроку. Інтегрований урок означає об’єднаний з декількох тем, предметів або видів діяльності навколо однієї теми. Сьогодні, на уроці ми маємо експертів з історії та культурології. Саме вони допоможуть нам у вивченні нової теми та дадуть необхідну та дуже цікаву інформацію.Уважно слідкуйте за ходом уроку і в кінці нашого заняття ми визначимо з якими шкільними предметами ми поєднали світову літературу та чи було це корисно для нас.
3. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
А) Лекція вчителя
У 14-15 століттях почалася епоха повільного, але невпинного згасання Середньовіччя. Втрачала свою привабливість спосіб життя і культура лицарства. «Осінню Середньовіччя» назвав цей час один з істориків. Зароджувалася нова епоха, що отримала назву Відродження або Ренесансу.
Словникова робота
Відродження або Ренесанс – могутній ідеологічний та культурний рух, зумовлений переходом суспільства до нової соціально-економічної формації. (діти записують у зошит).
Б) Експерт з історії
Давайте з вами пригадаємо найважливіші історичні події із курсу історії 13-15 століть. (Початок 13 ст. означився розгромом Константинополя хрестоносцями, середина- відновленням Візантійскої імперії, а кінець – остаточною втратою хрестоносцями володінь на Сході; у 1265- в Англії вперше зібрався парламент ,який обмежував владу короля; 1337-1453-роки Столітньої війни; 1347-1351- час епідемії «Чорної смерті» (чуми); 1358- Жакерія; 1376-1417-роки великого розколу католицької церкви; 1453- відбулося падіння Константинополя, загибель Візантії; 1455-1485- роки війни Пурпурової і білою троянд.
В) Продовження лекції учителя
У середині 14 ст. епідемія чуми знищила майже третину населення Європи. «Чорна смерть» сіяла паніку в пустих селах, серед занедбаних ланів відчувалося лише очікування найгіршого. Одним із наслідків стала спроба повернутися до панщини, залежності від сеньйора. Королівські чиновники вимагали податків, забирали останні гроші. У 1337 році розпочалася тривала війна між Англією та Францією за французькі землі. Ця війна увійшла в історію під назвою «Столітня» бо йшла вона з короткими перервами понад сто років. У Франції та Англії розпочалися селянські повстання (Жакерія, повстання Вота Тайлера). На кінець 15 ст. Англія та Франція завершувала «збирання» земель,тобто здійснювала об’єднання та централізацію держав. Однак в Італії та Німеччині нічого подібного не відбувалося. В Німеччині імператор не мав реальної влади над численними князівствами та вільними містами. А італійські Генуя, Флоренція, Венеція були окремими містами-державами.
Г) Творче завдання. Робота в групах.
- За влучним висловом англійського філософа Френсіса Бекона, «вигляд і стан цілого світу» змінили три великих винаходи : компас, порох і друкарство. Спираючись на знання із загальної історії обґрунтуйте цю тезу.
Д) Експерт з культурології
Культура Відродження склалася в численних розвинутих місцях Італії – саме там античні традиції були найбільш міцними. Римська імперія зосередилася на кращому: свобода наукових диспутів, розмаїття філософських шкіл, чиста, неспотворена мова. Так утвердилася підходяща назва для часу їх життя – Відродження. Ренесанс охоплював різні галузі культури, але найяскравіше виявився в архітектурі, живописі, літературі та філософії.
В основі культури Відродження лежав гуманізм. У ті часи це значило все те, що допомагає вивчити людину. Потрібні нові науки, що змогли б виявити істину про людину, такими науками, на їхню думку, були ті, що пов’язані зі словом та мовою. Від гуманістів вимагали знання латини та грецької мова, літератури, поезії , античного ораторського мистецтва. Гуманізм переконує людину, що вона сама творить власну долю. Людина повинна наполегливо, цілеспрямовано йти до поставленої мети. І ця мета конкретна – особисте щастя, отримання нових знань, зростання по службі.
Центром раннього італійського Відродження була Флоренція – батьківщина великих поетів, письменників, скульпторів, архітекторів. Італійська література була створена генієм Данте Алігєрі, Франческо Петрарки, Джованіні Бокачо.
Англійське Відродження розпочалося пізніше, але було плідне та жваве. Вільям Шекспір – одна з найвеличніших постатей цієї доби.
Етапи розвитку гуманістичної культури(діти записують у зошит).
1) Період Перевідродження – кінець 13 початок 14ст. Італія, творчість Петрарки, Бокаччо.
2) Період Ранньго Відродження – кінець 15-поч 16 ст. Франція, Нідерланди Німеччина, Польща.
3) Переод Зрілого і Пізнього Відродження – друга половина 16 початок 17 ст. Англія, Іспанія, Чехія.
Ось імена найяскравіших митців епохи Ренесансу: Леонардо да Вінчі – великий живописець, математик, механік. Альбрехт Дюрер – гравер, скульптор, архітектор. Мікеланжело- скульптор, художник, поет. Франсуа Рабле – письменник, лікар, юрист. Майже всі митці писали вірші ( Рафаель, Мікеланжело, Дж. Бруно, Т. Мор, Е.Роттердамський).
Е) Демонстрація оглядової презентації епохи Відродження( вчитель коментує слайди як загальне повторення всієї теорії за урок).
4) Закріплення вивченого матеріалу
Підсумкова бесіда
- Що таке Відродження?
- В якій країні розпочався рух Відродження?
- Які галузі розвивалися найкраще?
- Що таке гуманізм?
- Назвіть основні етапи розвитку Ренесансу.
- Яких діячів епохи ви запам’ятали?
Домашнє завдання
Опрацювати конспект уроку.
Подписаться на: